Jsme nezisková iniciativa Potřebnej počítač, která vznikla v roce 2020, jako reakce na nedostatek počítačů pro online výuku během covidu mezi dětmi s horším finančním zázemím.

Lockdowny a online výuka už sice skončily, ale dětí, které potřebují počítač ke studiu, případně sociálně slabých, kteří potřebují počítač k hledání práce a studiu je dnes stále hodně. Právě teď navíc počítače dodáváme i ukrajinským uprchlíkům.

Naším cílem je shánět staré notebooky, stolní počítače, součástky a příslušenství pro online výuku (monitory, klávesnice, myši, reproduktory, webkamery, mikrofony a sluchátka) od jednotlivců či firem, vyčistit je, opravit a vylepšit tak, aby bez problému zvládaly online výuku z domova. Jde nám o rychlý, opravdu fungující systém, který zvládne kancelářské a komunikační aplikace. Zároveň jsme začali sbírat i starší mobilní telefony, které je možné využít místo webkamery (Android 5.0 a vyšší, nebo iPhone 6s a novější).

Repasovaný notebook nebo stolní počítač s veškerým příslušenstvím vyjde rodinu na minimálně 4, spíše 5 tisíc Korun. Oprava našeho stroje vyjde na 4-5 set korun plus v některých případech díl nezbytný pro fungování počítače (klávesnice, napájecí kabel, či adaptér apod.) v řádu několika stovek až maximálně 1 tisíce Korun.

Každý počítač vyčistíme, aplikujeme novou teplovodivou pastu pro lepší chlazení (oboje v řádu desítek korun)  a nahradíme starý harddisk novým rychlým SSD diskem (cena 4-5 set Korun).

Absolutní většina strojů, které dostaneme, má starou a slabou baterii. Ač bychom rádi dodávali každý počítač v perfektním stavu, kupujeme ji jen, pokud je nezbytně nutná pro plynulý chod systému, protože jedna nová baterie má minimálně stejnou cenu jako ssd disk (již zmíněných 500 Kč), který musíme koupit vždy, protože je pro chod systému klíčový.

Do našich počítačů instalujeme operační systémy Windows 11 nebo (pro slabší stroje) Chrome OS Flex, aby byly jednoduché na ovládání a měly co nejdelší uživatelskou podporu.

Jsme přímo závislí na strojích, které dostaneme od dárců a jejich kvalitu ani kvantitu nemůžeme ovlivnit, i když se o to snažíme a náš seznam čekatelů je poměrně dlouhý. Z tohoto důvodu se snažíme opravdu opravit a zprovoznit jakýkoli funkční počítač, který se k nám dostane.

Od srpna 2020, kdy jsme spustili první sbírku, jsme předali už přes 120 strojů a dále pokračujeme. Máme malý, 4 členný tým a tak se nám hodí jakákoliv podpora, materiální, finanční i lidská.